• این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 53 47 94 66 (021)
  • 75 64 59 66 (021)

server managemnet

 

 

سیستم کنترل و نظارت اتاق سرور و تجهیزات الکترونیکی


کنترل دما و شرایط محیطی اتاق سرور و دیتا سنترها با توجه به حرارت زایی بالای تجهیزات در محیطی نسبتاً کوچک، امری ضروری می باشد. در صورت بروز هرگونه اشکال مانند از کار افتادن سیستم سرمایشی، قطع برق، وقوع حریق و ... سرویس دهی تجهیزات متوقف شده که این امر علاوه بر ضررهای ناشی از عدم سرویس دهی باعث بروز خسارات تجهیزات سخت افزاری می گردد.

سیستم کنترل و نظارت اتاق سرور   PROCOND   امکان  نظارت و مانیتورینگ دائمی از وضعیت اتاق سرور را ایجاد نموده و در صورت بروز هر گونه شرایط غیر عادی به طرق مختلف از آلارم محلی گرفته تا ارسال پیامک، تماس ، نمایش بر روی نمایشگر و ...اطلاع رسانی می نماید. علاوه بر این امکان کنترل ادوات و تجهیزات اتاق سرور   به     صورت     محلی و یا از راه دور امکان پذیر می باشد.

 

 

ویژگیها:

 

  • اطلاع از هر گونه رویداد مانند: افزایش دما، قطع برق، حریق، ورود غیر مجاز و ... از طرق مختلف مانند: پیامک، تماس تلفنی، پیام بر روی نمایشگر، آژیر و ....
  •  مشاهده مقادیر سنسورها مانند دما، رطوبت، برق و ... از طریق نرم افزار، نمایشگر، پیامک
  • کنترل تجهیزات اتاق سرور مانند: کولر، تهویه، رطوبت ساز، سروها، روشنایی، درب  و ... ، از طریق نرم افزار ، نمایشگر، پیامک و تماس تلفنی
  • کنترل تردد به اتاق سرور و دسترسی به رکها
  • گزارش گیری از رویدادها و ترددها

 

اجزاء سیستم کنترل و نظارت اتاق سرور:

 

کنترل دما 

img0002

امکان کنترل دمای اتاق سرور در محدوده مجاز فراهم بوده و سیستم سرمایشی و کولر اتاق سرور به صورت اتوماتیک جهت نگاه داشتن دما در حد مطلوب کنترل می گردد. در صورت فرا تر رفتن دمای اتاق سرور از حد مجاز انواع آلارم ایجاد می گردد.


 

 

کنترل رطوبت 

img0003

 

کاهش رطوبت اتاق سرور احتمال آسیب دیدگی تجهیزات بر اثر الکتریسیته ساکن افزایش می یابد و در صورت بالا رفتن رطوبت اتاق سرور به میزان زیاد، سبب زنگ زدگی و اتصالات الکتریکی می گردد. سیستم با کنترل رطوبت اتاق سرور و فرمان دادن به سیستم رطوبت ساز ، رطوبت محیط را در مقدار مناسب قرار می دهد.

 

اعلان حریق 

img0004


تجهیزات اتاق سرور بخصوصUPS و باتریها مستعد آتشسوزی می باشند. در صورت وقوع حریق آلارمهای مربوطه صادر شده و سیستم به صورت اتوماتیک سیستم اطفاء را فعال نموده و با خاموش نمودن تهویه و باز نمودن دربها خسارت وارده را به حداقل می رساند. 

 

 

 

سنسور برق اتاق سرور 

img0005

 

با تشخیص به موقع قطع برق اتاق سرور و اطلاع رسانی به مسئولین شبکه ، زمان مناسب جهت جلوگیری از خاموش شدن ناگهانی سرورها وجود خواهد داشت. همچنین سیستم کنترل و نظارت اتاق سرور می تواند به صورت اتوماتیک ژنراتور اتاق سرور را روشن نموده و یا تجهیزات اضافی پر مصرف را خاموش نماید.

 

 

 

کنترل تردد اتاق سرور 

img0006

 

با تجهیز درب اتاق سرور به دستگاه کنترل تردد، از ورود افراد غیر مجاز به اتاق سرور جلوگیری شده و با ثبت زمان و نام فرد وارد شونده ، می توان از سیستم گزارش ترددها را دریافت نمود.

 

 

 

کنترل دسترسی به رک 

img0007

 

با نصب دستگاه کنترل دسترسی رک از باز نمودن درب رک توسط افراد متفرقه جلوگیری شده و می توان گزارش زمان و افرادیکه به رک دسترسی داشته اند از سیستم دریافت نمود.  در صورت وارد نمودن ضربه و یا باز نمودن غیر مجاز درب رک انواع آلارم ایجاد می گردد.

 

 

 

ارتباط از طریق موبایل 

img0008

 

 

امکان نظارت بر اتاق سرور از طریق پیامک وجود داشته و در هرلحظه می توان دما و رطوبت اتاق سرور را از طریق پیامک مشاهده نمود. همچنین در صورت وقوع حوادث اتاق سرور ، پیامک مربوطه به شماره های تعیین شده ارسال می گردد. علاوه بر آن با ارسال پیامکهای مشخص می توان کنترل تجهیزات اتاق سرور مانند کولر، درب، روشنایی، ریست سرورها و ... انجام داد.

 

 

 

پنل نمایشگر 

img0009

 

سیستم به نمایشگر رنگی تاچ اسکرین مجهز می باشد. این نمایشگر که در تعداد دلخواه و در نقاط مختلف مجموعه مانند نگهبانی اتاق ادمین شبکه و ... قابل نصب می باشد، علاوه بر نظارت وضعیت اتاق سرور امکان ارسال فرامین و کنترل اتاق سرور را فراهم آورده و هرگونه رویداد اتاق سرور بر روی آن نمایش داده می شود.

 

 

 

کنترل کننده کولر گازی 

img0010

 

 

امکان کنترل انواع کولرهای گازی و اسپیلیت و سایر سیستمهای سرمایشی اتاق سرور وجود داشته و سیستم می تواند عملیاتی مانند زمان بندی فعالیت کولرها (Load Balancing) و یا روشن خاموش نمودن کولر اتاق سرور بر اساس دمای اتاق سرور به صورت اتوماتیک و یا از طرق ارسال پیامک، نرم افزار، نمایشگر و ... توسط مسئول اتاق سرور کنترل گردد.

 

 

 

نرم افزار 

img0011

 

نرم افزار اصلی سیستم امکان کنترل اتاق سرور و مونیتورینگ اتاق سرور را فراهم آورده و امکاناتی مانند تنظیمات سیستم، ارسال فرامین، مشاهده وضعیت و گزارش گیری از طریق نرم افزار اتاق سرور قابل انجام می باشد.

 

 

پنل نرم افزاری

 

 

 

 

 

نرم افزار پنل کاربری اتاق سرور در محیطی گرافیکی با کار بری بسیار آسان امکان نظارت اتاق سرور و کنترل تجهیزات و ادوات اتاق سرور را فراهم نموده و رویدادها بر روی آن نمایش داده می شود.

 

 

 

سیستم یکپارچه و هوشمند اتاق سرور 

img0012

 

 

سیستم کنترل و نظارت اتاق سرور به موارد ذکر شده محدود نبوده، با توجه به قابلیتهای سیستم امکان انجام عملیات کنترلی و نظارتی خاص طبق نظر مشتری مقدور می باشد و لذا با کمترین هزینه می توان سیستم جامع هوشمند کنترل و نظارت اتاق سرور و تجهیزات جانبی را در اختیار داشت.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره  تماس حاصل فرمایید

ستم کنترل و نظارت اتاق سرور و تجهیزات الکترونیکی

 

سرویس دهی مستمر و شبانه روزی سرورهاي موجود در شرکتها و سازمانها مستلزم ايجاد شرايط محيطي مناسب و نظارت مداوم بر پارامترهای محیطی مي باشد تا در صورت بروز هر گونه اشکال بلافاصله اقدامات لازم در خصوص فعال نگاه داشتن سرورها و تجهیزات الکترونیکی صورت پذيرد. از اينرو استفاده از سيستم کنترل و نظارت اتاق سرور امري ضروري مي باشد.

استفاده از سیستم کنترل و نظارت اتاق سرور علاوه بر ایجاد امکان نظارت و مانیتورینگ دائمی از فواصل دور یا نزدیک، کنترل ادوات و تجهیزات اتاق سرور را به صورت محلی و یا از راه دور امکان پذیر نموده و با ثبت رویدادها و زمان وقوع آنها می توان گزارش کاملی از وضعیت اتاق سرور و دیتا سنتر در اختیار داشت.

 

 

 

کنترل دما

 


حفظ دماي مناسب اتاق سرور از مهمترين وظايف سيستم مي باشد. 

وجود تعداد زيادي سرور در فضايي نسبتاً محدود حرارت زيادي توليد مي نمايد و معمولاً سيستم سرمايشي قدرتمندی جهت نگاهداشتن دما در محدوده مناسب دمایی می بایست در نظر گرفته شود. با استفاده از سنسورهاي دما که مي تواند در يک يا چند نقطه دیتا سنتر مستقر گردد، علاوه بر مانیتورنیگ دمای اتاق سرور، در صورت بالا رفتن دما از حد مجاز هشدارهاي لازم اعم از آژير، چراغ خطر، ارسال SMS ، برقراری تماس تلفنی و ... ايجاد گرديده و مي تواند سيستم جايگزين ( به عنوان مثال تهويه) را به طور اتوماتیک راه اندازي نمايد و لذا کنترل دمای اتاق سرور در دمای مناسب صورت پذیرد.

 

کنترل رطوبت

 

 

 

از جمله پارامترهای محیطی اتاق سرور و دیتا سنتر، رطوبت محیط می باشد.

معمولاً سیستم سرمایشی اتاق سرور موجب خشک شدن هوای اتاق سرور گردیده و با کاهش رطوبت احتمال آسیب دیدگی تجهیزات الکترونیکی بر اثر الکتریسیته ساکن افزایش می یابد. از طرف دیگر در صورت بالا رفتن رطوبت اتاق سرور به میزان زیاد می تواند سبب زنگ زدگی و یا ایجاد اتصالات الکتریکی گردد.

با مانیتوریگ رطوبت اتاق سرور، علاوه بر نظارت دائم بر میزان رطوبت، در صورت فرا رفتن آن از مقادیر مجاز ضمن ایجاد آلارمهای مقتضی می تواند سیستم رطوبت ساز و یا تهویه را به طور اتوماتیک راه اندازی نماید و بدین شکل کنترل رطوبت اتاق سرور حاصل گردد.

 

اعلان حریق

 

 

 

اتاقهای سرور در مجاورت تجهیزات UPS که دارای باتری می باشند ، از نقاط مستعد آتشسوزی به حساب می آیند.

استفاده از انواع سنسورهای دود و حرارت جهت تشخیص حریق اتاق سرور الزامی بوده و می تواند علاوه بر ایجاد انواع آلارم ، به طور خود کار سیستم اطفاء را فعال نموده، درب اتاق را باز نماید، سیستم تهویه را از کار انداخته و یا سایر پروسه های کنترلی را اجرا نماید.

 

 

سنسور برق اتاق سرور

 

 

 

با استفاده از این سنسور قطع شدن برق اتاق سرور تشخیص داده می شود.

معمولاً اتاقهای سرور مجهز به سیستم برق اضطراری می باشند، لیکن با توجه به محدود بودن زمان برق دهی این سیستمها، لازم است تا مسئولین شبکه از قطع شدن برق با خبر شده تا در زمان موجود تمهیدات لازم را جهت جلوگیری از خاموش شدن ناگهانی سرورها اتخاذ نمایند.

 

 

کنترل تردد اتاق سرور

 

 

 

با توجه به حساسیت اتاق سرور لازم است تا ورود و دسترسی به اتاق سرور تحت کنترل بوده و از تردد افراد متفرقه در آن جلوگیری گردد.

با استفاده از انواع دستگاههای کارت خوان و اثر انگشتی علاوه بر محدود نمودن تردد به افراد مجاز و ایجاد امنیت اتاق سرور و تعریف زمانهای مجاز و سطح دسترسی، هر گونه ورود و خروج در سیستم ثبت گردیده و با گزارش گیری می توان به اوقات حضور افراد در اتاق سرور اطلاع یافت.

 

 

کنترل دسترسی به رک

 

 

 

با نصب انواع دستگاه کارت خوان بر روی رکها و تجهیز آن به قفل برقی مناسب ، از باز نمودن درب رک توسط افراد متفرقه جلوگیری می گردد.

این امر علی الخصوص مناسب رکهایی است که در محلهای عمومی نصب گردیده است.

بدین طریق علاوه بر جلوگیری از باز نمودن درب رک توسط افراد غیر مجاز و ایجاد امنیت رک، می توان از باز نمودن درب رک به صورت غیر مجاز از طریق انواع آلارم آگاهی یافت، همچنین از زمان دسترسی رک و فرد مربوطه گزارش گیری نمود.

 

 

ارتباط از طریق موبایل

 

 

 

با استفاده از ماژول GSM می توان از طریق پیامک و تماس تلفنی امکانات زیر را حاصل نمود:

- آگاهی از رویدادها. در صورت بروز هرگونه رویداد اعم از افزایش دما، قطع برق، حریق، ورود غیر مجاز و ... ، پیامکی با متن مناسب به شماره تلفنهای تعیین شده ارسال می گردد.

- نظارت از راه دور: افراد مجاز با ارسال پیامکهای مشخص مانند "دما" می توانند پیامکی دربردارنده دمای فعلی و یا سایر پارامترهای محیطی اتاق سرور را دریافت دارند.

- ارسال فرامین: کنترل اتاق سرور و دیتا سنتر می تواند با ارسال پیامک و یا برقرای تماس صورت پذیرد. مانند: باز نمودن درب، خاموش و روشن نمودن سیستم تهویه، خاموش و روشن نمودن سرورها و ... .

 

 

پنل نمایشگر

 

 

 

با استفاده از نمایشگر رنگی تاچ اسکرین، علاوه بر امکان مشاهده وضعیت سرورها و اعمال تنظیمات ( مانند محدوده دمای مجاز و ...) و کنترل اتاق سرور می توان فرامین مختلفی به سیستم ارسال نمود. نمایشگر اتاق سرور می تواند به تعداد دلخواه و در نقاط مختلف ( مانند نگهبانی ، اتاق مسئول شبکه و ...) نصب شده و بدون نیاز به رایانه، در هر لحظه و از هر جا به مونیتورنگ و نظارت وضعیت اتاق سرور پرداخت.

 

 

کنترل کننده کولر گازی

 

 

 

با استفاده از ماژول مادون قرمز می توان انواع کولرهای گازی و اسپیلیت و سایر سیستم سرمایشی اتاق سرور را کنترل نمود.

بدین طریق سیستم می توان به طور اتوماتیک بر اساس زمانبندی و یا دمای محیط کولرها را روشن و خاموش بنماید.

همچنین مسئولین شبکه می توانند از طرق مختلف مانند نرم افزار، پیامک، پنل نمایشگر و ... سیستم سرمایشی را کنترل نمایند.

 

 

نرم افزار

 

 

 

- مونیتورینگ و نظارت اتاق سرور: توسط نرم افزار می توان از وضعیت اتاق سرور و سنسورها در هر لحظه و از هر نقطه مجموعه آگاهی یافت.

- اعمال تنظیمات: اعمال تنظیمات سیستم مانند مقدار دمای مناسب اتاق سرور ، رطوبت مناسب اتاق سرور، قفل نمودن درب، امنیت اتاق سرور و ...

- ارسال فرامین: کنترل نمودن ادوات و تجهیزات اتاق سرور مانند سیستم سرمایشی، تهویه، درب اتاق سرور ، روشنایی و ..

- گزارش گیری: دریافت گزارش از رویدادهای اتاق سرور در محدود زمانی خاص و یا بر اساس پارامتر خاص و مشاهده ورود به اتاق سرور و دسترسی به رکها

 

 

سیستم یکپارچه و هوشمند اتاق سرور

 

 

 

تجهیزات ذکر شده تحت یک سیستم یکپارچه مطابق با نیازهای کنترلی مجموعه، پیکر بندی می گردد، این امر علاوه بر  کاهش قیمت سبب دسترسی به سیستمی هوشمند می گردد که افزون بر ایجاد انواع آلارم در صورت بروز حوادث چه به صورت محلی و چه از راه دور، خود نیز به طور اتوماتیک به کنترل سیستم پرداخته و از بروز خسارات و اتلاف هزینه چه بر اثر آسیب دیدگی تجهیزات و چه از لحاظ خارج از سرویس شدن سیستم، می گردد.

خواهشمند است جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره تماس حاصل فرمایید.

 

شرکت سامانه پرداز نوید پژوه (مسئولیت محدود)

ارائه دهنده محصولات و راهکارهای منحصر بفرد در زمینه: سيستمهاي کنترل تردد، کنترل دسترسی ، سیستمهای نظارتی و حفاظتی ، سیستمهای مدیریت و اتوماسیون ساختمان، کنترل و نظارت شرایط محیطی ، تجهیزات و راهکارهای مبتنی بر RFID

 

 

 

 

لینک ها

شماره تماس

53 47 94 66 (021)

75 64 59 66 (021)